Harrachovy kameny

Harrachovy kameny tvořené uskupením žulových kamenů s žulovými výchozy jsou díky nádherné vyhlídce oblíbenou zastávkou při výletech k pramenům Labe nebo k Mumlavským vodopádům. Se svojí výškou 1421 m.n.m. spadají do desítky nejvyšších vrcholů na české straně Krkonoš.

Trasu si můžete naplánovat například zde (Mapy.cz)

Foto: Ladislav Matějka, www.mapy.cz

Jindrova skála

Tuto zajímavost naleznete při procházce po „Lufťákově stezce“, která začíná nedaleko obecního úřadu na Benecku. Skalní útvar Jindrova skála připomíná místní legenda, kdy zde v dávných dobách žil poustevník z řádu sv. Benedikta.

Trasu si můžete naplánovat například zde (Mapy.cz)

Foto: Ladislav Krbec, www.mapy.cz

Pramen Labe

Pramen Labe je počátek jedné z nejdelších řek Evropy. Jedná se o symbolické místo na křižovatce turistických cest s vyznačením šestadvaceti erbů významných měst ležících na řece Labe.

Trasu si můžete naplánovat například zde (Mapy.cz)


Foto: Jan Kovařík, Mapy.cz

Mohyla Hanče a Vrbaty

Mohyla postavená na vrcholku Zlatého návrší na památku závodníka Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, kteří zde zahynuli 24.3.1913 při sněhové vánici během konání mezinárodního závodu na 50km.

Trasu si můžete naplánovat například zde (Mapy.cz)


Foto: mapy.cz

Kozelský vodopád

Při cestě ze Skelské Hutě na Dvoračky se na Kozelském potoce nachází pět metrů vysoký vodopád, který je bohatý na vodu. Je snadno přístupný za žluté turistické stezky cca 400 metrů pod rozcestím na Vidlici. Nedaleko odtud se nachází vyhlídkový skalní útvar "Vídeňské skály".

Trasu si můžete naplánovat například zde (Mapy.cz)


Foto: Aleš Tauchman, Mapy.cz

Pančavský vodopád

Vodopád se nachází na červeně značené Bucharově cestě mezi Mohylou Hanče a Vrbaty a Labskou Boudou. Jedná se o nejvyšší vodopád na našem území s výškou 148 metrů, který je členěn na několik na sebe navazujících stupňů. Největšího průtoku dosahuje při jarním tání.

Trasu si můžete naplánovat například zde (Mapy.cz)


Foto: Petr Mikeš, Mapy.cz

Muzeum a galerie Starý kravín ve Františkově

Muzeum a galerie nabízí stálou expozici dřívějšího nelehkého života na horách se sbírkou hist. hasičské techniky. V okolí Starého Kravína se nachází stezka „Dřevosochání“, která je lemována dřevěnými sochami vzniklými na místních sympóziích.

Více informací na webu www.starykravin.cz/


Foto: Karel Kubeš, Mapy.cz

Zřícenina hradu štěpanice

Hrad byl založen ve druhé polovině 13. století pány z Valdštejna a byl původním sídlem zdejšího panství až do počátku 16. století. Od té doby postupně ztratil svoji funkci panského sídla a začal chátrat. V místech horního hradu se dochovaly úseky zdiva a část obvodové zdi s hranatou baštou.

Trasu si můžete naplánovat například zde (Mapy.cz)


Foto: Jaroslav Kvíz, Mapy.cz

Muzeum krkonošských řemesel

Rodinná firma Rautis se zde zabývá tradiční výrobou vánočních ozdob z foukaných skleněných perlí. Prostřednictvím online rezervace si můžete zajistit exkurzi do výroby. Součástí objektu je i kreativní dílna, kde si můžete zkusit vyrobit vánoční ozdobu podle svého vkusu. V Poniklé se také nachází muzeum starých krkonošských řemesel s ukázkou hospodářských strojů. K vidění je zde zemědělská expozice, zpracování lnu, praní a žehlení prádla, historická móda a módní doplňky, výstava kočárků a další zajímavosti z doby (ne)dávno minulé.

Více informací na webu www.rautis.cz

Foto: František Fiala, Mapy.cz